username101101 username101101
  • 22-04-2016
  • Mathematics
contestada

at a local fruit stand , Luisa spends $3.96 for 2 pounds of strawberries. how much can she expect to pay for 4 pounds of stawberries?

Respuesta :

yoursister yoursister
  • 22-04-2016
$3.96 for 2 pounds. 4 pounds is twice as much as 2 pounds, or 2x.
Therefore, 2(3.96) = $7.92
Answer Link
Blast
Blast Blast
  • 22-04-2016
Simple 3.96*2 = $7.92 for 4 pounds of strawberries
Answer Link

Otras preguntas

How did slaves' general health compare with the slave populations in the rest of the new world?
When reaction 1) and 2) below are added together, the result is reaction 3).1) h2o(l) + hno2(aq) ⇌ h3o+(aq) + no2‒(aq) k1 = 4.50 × 10‒42) h3o+(aq) + oh‒(aq) ⇌ 2
what method would you use to prove that the two triangles are congruent
When King Menes united the kingdoms of Upper and Lower Egypt by establishing a succession of rulers from the same family, he founded the first Egyptian
Nikita comes from nicaragua, a country with relatively low average income. francoise lives in switzerland, where the standard of living is fairly high. nikita's
Julio has $40.00 to rent bikes for himself and a friend for 5 hours. Each bike rental costs $3.25 per hour. Use the drop-down menus to complete the statements
I need help on 14 please
Which Executive Department leader would the President MOST rely on for analysis of another nation's political situation and for advice on how to handle diplomat
Is Boo Radley a nice person? How do you know?
A swimming pool had 2.5, point, 5 million liters of water in it. Some water evaporated, and then the pool only had 2 million liters of water in it. What percent