LisaLWinters7137 LisaLWinters7137
  • 26-03-2019
  • Mathematics
contestada

5 apples cost ?1.45. 3 apples and 2 bananas cost ?1.13. What is the cost of 1 banana

Respuesta :

nozanin15 nozanin15
  • 26-03-2019

1.45÷5=0.29

0.29×3=0.87

1.13-0.87=0.26

0.26÷2=0.13

One banana costs 0.13

Answer Link

Otras preguntas

how can less stomata on the leaves affect the rate of transpiration​
Tara made a scale drawing of a boarding school. she used the scale 1 centimeter : 7 meters. a building at the school is 12 centimeters long in the drawing. how
20 POINTS What kind of sentence is the one below? The family had dogs that barked and loved to play the radio loudly and also played the TV really loudly. compo
Can someone answer this I don't know if its C I clicked on it by accident
Explain how ocean acidification interferes with shell production in cer- tain marine organisms
Which of the following is true of the interquartile range on a box plot?
You work for the sales department of an apparel manufacturing company. Company XYZ, with which you have met during a recent trade fair, is going to visit your f
this is the most childish thing my teacher has given us. pls help i am 1 to lazy to do it and 2 i don't understand it because it is 12:30 am and my brain is not
Match the goals of the Cold War with the correct country
Alice has noticed that she is starting to dread going to work every day. she is afraid that she is going to have to quit if things don’t start to get better. wh