Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 26-02-2019
  • Mathematics
contestada

Can you please help me with this question?

Can you please help me with this question class=

Respuesta :

ahmedu02
ahmedu02 ahmedu02
  • 26-02-2019
She can buy 5.75 pounds that cost $9.89
1 pound cost $1.72
Quarter pound cost 1.72/4= $0.43
10/0.43= 23r0.11

23*0.25(quarter pound)=5.75 pounds
5.75*1.72= $9.89
Answer Link

Otras preguntas

what is another way to write 0.7
can you guys make sentence with words surplus,farmers, and specialize
Tortoise A walks 52.0 feet per hour and tortoise B walks 12 inches per minute. Which tortoise travels faster?
The term "Pax Romana" refers to the period of __________. peace and prosperity during the first two centuries of the Roman Empire civil wars between Roman gener
If a historian wanted to determine whether iron tools can be found in the ruins of an ancient African city, which kind of expert should he consult?
what country shares borders with both Belarus and Romania
2,402 and 64,513 The value of 4 in Times the value of 4 in
What is the product for 21/81 times 81/21
0.08 is 10 times as great as
five fourths of a right angel