yariangelic87 yariangelic87
  • 24-02-2019
  • Mathematics
contestada

Twelve boxes of pencils cost $16. Which equation could you use to find the cost per box

Respuesta :

CloutAnswers
CloutAnswers CloutAnswers
  • 24-02-2019

✧・゚: *✧・゚:*    *:・゚✧*:・゚✧

                  Hello!

✧・゚: *✧・゚:*    *:・゚✧*:・゚✧

❖ You can use the equation 16 ÷ 12 = 1.33

~ ʜᴏᴘᴇ ᴛʜɪꜱ ʜᴇʟᴘꜱ! :) ♡

~ ᴄʟᴏᴜᴛᴀɴꜱᴡᴇʀꜱ

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 24-02-2019

Answer:

$1.33 per box

Step-by-step explanation:

To find the cost per box, take the total cost and divide by the number of boxes.

$16/12 boxes

$1.33 per box

Answer Link

Otras preguntas

Something of value that is used to back up a loan is known as what? Dividends Collateral Capacity Conditions
How were President Kennedy's programs to combat communism different from the programs of previous administrations?
Meg wants to preview all images in a folder so that she can quickly find the image she wants. Which view will help her do this?
Help me plz. Plz be right :)
I need information about Saint Emma.
want is the expression in the words 9×(8+4)
what is the answer to -25 + -100
If f(x)=4x^2+5x, what is f(a+4)
Which has the lowest freezing point? pure water 0.5 M ionic NaCl 0.5 M ionic CaCl2 0.5 M ionic AlCl3 0.5 M molecular C12H22O11
What is the pronoun case of the bolded word? Take the baby back to her playpen. nominative possessive objective