alyssaupson5699 alyssaupson5699
  • 24-02-2019
  • Mathematics
contestada

3. If Juan purchased three 24-ounce cans of motor oil for $10.80, how much did he pay per ounce?

A. $2.59
B. $3.60
C. $.45
D. $.15

Respuesta :

dgoldenberg777
dgoldenberg777 dgoldenberg777
  • 24-02-2019

Answer: the answer is c) $.45

Step-by-step explanation:  to find out how much per ounce, you need to divide the price by the quantity. so 10.80/24=.45

Answer Link

Otras preguntas

john and mary went to the mall. Is that a sentence or a fragment?
depict an angle 7pi over 4 in standard position
Express 0.59 as a fraction....
What were the origins of Islam and what are its main beliefs ..
(64/9)^(-2/3) Simplify the expression
Express 0.59 as a fraction....
What were the origins of Islam and what are its main beliefs ..
Explain why summer in the Northern Hemisphere is cooler than summer in the Southern Hemisphere.
What were the origins of Islam and what are its main beliefs ..
Explain why summer in the Northern Hemisphere is cooler than summer in the Southern Hemisphere.