hvcg hvcg
  • 24-01-2019
  • Mathematics
contestada

A 12 ounce bottle of cleaner cost $3.74 a 16 ounce bottle of cleaner cost $5.34 which bottle would be the best spot which cost less per ounce

Respuesta :

Aaronzz
Aaronzz Aaronzz
  • 24-01-2019

Answer:

12 ounce bottle

Step-by-step explanation:


12 x 3 = 36

16 x 5 = 80

So, that means the 12 ounce bottle is cheaper. :)


Answer Link

Otras preguntas

The monthly finance charge on a charge account is 1.5% of the unpaid amount up to $500, and 1% of the unpaid amount over $500. What is the charge on an unpaid a
Round 404.76975539 to the nearest thousandth.
which term is most applicable to a discussion of angular momentum in the context of black holes? A: Photon B: Curvature C: Spin D: Time
xxdrddddfffffdxfddsdddqqwedaqwwssde
PLEASE HELP ME OUT!! perform the following conversions using unit factoring 500ml = _____L 25 cg = ______ g
Question 5 Consider the function f and its inverse function g. Solving for x, the equation f(x) = 6 is equivalent to fitiding which of the following?
Please help me with the worksheet
Find the value of X ​
You are on holiday with your aunt.Write a letter home. Please help me.
Solve the inequality -3/4(12x+16)<9-5x.