pokemonmay4 pokemonmay4
  • 23-01-2019
  • Mathematics
contestada

The table shows the pricing for four different brands of cat food.

Brand Cost
A $0.88 for 4 oz
B $1.05 for 5 oz
C $1.60 for 8 oz
D $2.28 for 12 oz
Which brand costs the least per ounce?


A

B

C

D

Respuesta :

mack4869 mack4869
  • 23-01-2019
the answer to this question is D ( $0.18 ) per ounce:-)
Answer Link

Otras preguntas

What angle corresponds to angle AFG?
if a square has a side of 12xy+1, it’s perimeter is:
Four expressions are shown bellow A. 2(4x + 2) B. 2(3x + 3) C. 6x + 6 D. 8x + 4 Which two expressions are equivalent to 2(3x + 2 + x)?
The figure below shows one of the paving stones in Jack's garden.30 in.18 in.70 in.(not drawn to scale]What is the area of the paving stone?​
Bob and Fred together make $20.00 a week less than double John. John makes $110.00 a week and Bob makes $140.00 a week. How much does Fred make? answer
in what age range and development area do individuals test the rules and limits of authority figures? age range? type answer here. development area? type answer
Tasha is buying a cd that is regularly $12.99 and is on sale for 1/4 off.
4. How many different bikes 5.how many different meals
Thermal energy does not depend on an object’s
What are the meanings of the Standard Deviation value?