nalsewd nalsewd
  • 22-12-2018
  • Mathematics
contestada

Help plzzzzz I don’t know this

Help plzzzzz I dont know this class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 23-12-2018

Answer:

$6

Step-by-step explanation:

The graph shows you that 4 pounds of apples (and no cranberries) can be purchased for $24. Thus each pound costs ...

... $24/(4 pounds) = $6/pound

Answer Link
Ana1311
Ana1311 Ana1311
  • 26-12-2018
4 pounds of apples cost $24
So $24/4=6
6 pounds
Answer Link

Otras preguntas

What is the evolutionary explanation for the evolution of humankind
What is the remainder in the synthetic division problem below?
fossils in _____ layers of rock are generally estimated to be _____then fossils found in the deeper layers
_____ inhibits the firing of neurons in the central nervous system, but it excites the heart muscle, intestines, and urogenital tract.
A spider twirls a fruit fly around in a circle with radius 17.6 cm at the end of a web. If the velocity of the fly is 110 cm/s, what is the centripetal accelera
Vitamin c is a water-soluble vitamin that is filtered by the glomerulus and reabsorbed in the pct. explain why it makes more sense to take one 500-mg vitamin c
Factor the polynomial. 25w ^2 – 20w + 4
Assume that when adults with smartphones are randomly​ selected, 35​% use them in meetings or classes. If 7 adult smartphone users are randomly​ selected, fin
I need help fast how do I solve this problem
Two mechanics worked on a car. The first mechanic worked for 20 hours, and the second mechanic worked for 15 hours. Together they charged a total of $2450 . Wha