yazanadel992 yazanadel992
  • 21-12-2018
  • Mathematics
contestada

You can buy 20 ounces of cereal for 4.40$ or 16 ounces of the same brand for 3.68$ which is the better buy?

Respuesta :

bunnymarshmarloykw47
bunnymarshmarloykw47 bunnymarshmarloykw47
  • 29-12-2018

To find the better buy, we can find how much they cost for an ounce and find it by comparison.

First option:

20/4.4

=$4.545454...

Second option:

16/3.68

=$4.3478...

As $4.3478..< $4.5454.., the second option is cheaper and therefore is the better buy.

Hope it helps!

Answer Link

Otras preguntas

a circle is divided into nine equal parts.what is the angle measure of two of those parts
Read the sentence. I love spending summers with my grandfather. Revise the sentence by changing the underlined verb to the present perfect tense. will love love
What is the volume of a rectangular prism with length 8 cm, height 4 cm, and width 7 cm?
state why it is important to record transactions correctly and accurately
The 1963 march to Washington, DC was led by Randolph and Rustin. a. True b. False
Which methods were used to turn Indians into Americans by the Americanization?
given the graph of the line represented by the equation f(x)=-2x+b,if b is increased 4 units, the graph of the new line would be shifted 4 units 1.Right 2.up
PLEASE ANSWER ASAP! YOUR ANSWER MUST INCLUDE AN EXPLANATION IN ORDER TO RECEIVE POINTS AND THE BRAINLIEST ANSWER! THANKS!!!
Self-report inventories are personality tests wherein individuals answer a series of questions about their own characteristic behaviors.
What was one effect of reducing the size and cost of computers