emmanuelosiele emmanuelosiele
  • 25-11-2018
  • Mathematics
contestada

At the Grocery stores, a six-pack of bottles water costs 2.88. How much does each bottle cost?

Respuesta :

hannah2612 hannah2612
  • 25-11-2018
.48 cents per bottle
Answer Link
Salsabil10
Salsabil10 Salsabil10
  • 25-11-2018
Do 2.88 divided by 6
You will get 0.48 for each bottle of water.
$0.48 = 1 bottle of water
Answer Link

Otras preguntas

Divide:(10x²-3x+4)÷(2x-5)This is a review homework for Algebra II the question is about Algebra I. i would like an explanation please.​
The coherent conceptions of diseases and afflictions that are acquired through the media, through personal experience, and from family and friends who have expe
Determine which of the following is the best example of a testable question: a. What kind of food does a plant need to grow? b. Does the amount of light a plant
T-bills are offered in what monetary increment? OA. $1 B. $10 C. $100 OD. $1000 Reset Next
What city were Jake and Summer teleported to? O Mexic City Quito Madrid Buenos Aires in spanish 2
what’s the difference of a number and 7
Which of the following is a coelomate? shrimp fish humans all of the above
Jenson and Johnson enter into a contract that involves Johnson paying Jenson $1,000 for shoveling the snow from his driveway throughout winter. Jenson, who was
What is the coefficient of x in the algebraic expression (5q)x -17x^2 + 14a
After hitting a plot twist in his new mystery novel, Troy can't wait to find out who the villain is. So far, he spent 3 hours reading the first 165 pages. If Tr