darkpain6851 darkpain6851
  • 22-11-2018
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, 4 pints of ice cream cost $10.08. How much would 30 pints of ice cream cost?

Respuesta :

Mareska95
Mareska95 Mareska95
  • 22-11-2018

Hi!

We will solve this using proportions, like this:

4 pints cost 10,08

30 pints cost x

__________________

x = (30 * 10,08)/4

x = 302,4/4

x = 75,6

30 pints of ice cream cost 75,6$.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

​the portion of a mature sperm that contains enzymes needed for fertilization is the ____.
Why can water provide a stable liquid environment within cells when the temperature changes? A. Water has a high specific heat capacity. B. Water has a low heat
Ill in the blank. My teacher heaped _______ on me for my research project about the civil rights movement. preys praise praize prays
x2+11x+30 what does x2 mean
Use the quadratic formula to solve the equation. If necessary, round to the nearest hundredth. −5y^2 + 2y = −2
What is the common ratio of the geometric sequence? 1/18, 13, 2, 12, 72, ...
Wu Zhao was part of which Chinese dynasty?
Select the word/phrase that correctly completes this sentence. Pour changer la langue cliquez sur _______. A) compte B) s’abonner C) déconnexion D) paramètr
The mean of the temperatures in the chart is 24° with a standard deviation of 4°. which temperature is within one standard deviation of the mean? 16° 18° 27° 29
What volume of h2(g) at 27oc and 680 torr is produced by the reaction of 15.0 g al metal with excess hcl(aq) to produce alcl3 and h2 (hint: you may want to writ