jkersen5140 jkersen5140
  • 25-10-2018
  • Mathematics
contestada

Five roses cost $55 what will 4roses cost

Respuesta :

emily94213 emily94213
  • 25-10-2018

Answer:

$44

Step-by-step explanation:

Since 55/5=11 each rose is equal to 11 dollars. Since you want only four of the roses, you would multiply 4 by the cost of each rose ($11) so 4 roses would cost $44.

Answer Link

Otras preguntas

a cookie recipe calls for 10 cups of milk. Magdahas already put in 7.3 cups. How many more cups does she need to put in?​
Consider the role of management accounting in relation to the company for which you work (or have worked). Discuss how the principles of management accounting c
Waterway Industries has equipment with a carrying amount of $2510000. The expected future net cash flows from the equipment are $2545000, and its fair value is
Jessica is walking home from a friend's house. After two minutes she is 0.8 miles from home. Twelve minutes after leaving, she is 0.3 miles from home. What is h
How is a dowery officially used?
a rectangle is 3 times as long as it is wide. the perimeter is 16 feet. find the dimensions ​
Please help :(( please please i give brainliest and 5 star.Task 2 and Task 3 please ​
Can someone please help me I’m stuck
Please help me with this problem I am lost
The arkatis (recruiters) who were hired by shipping companies were Indians themselves; they knew villagers would not want to cross the water. But they also knew