saratahdaramysd saratahdaramysd
  • 24-10-2018
  • Mathematics
contestada

A large pizza cost $10. Each topping cost and additional two dollars. What is the cost for three pizzas with one topping on each and for pizzas with two toppings on each?

Respuesta :

daninae
daninae daninae
  • 24-10-2018
do you mean “four” pizzas?
Answer Link
parkerfreeze
parkerfreeze parkerfreeze
  • 25-10-2018

It would be $92 because one with one topping is 12 so 12x3=36 and one with 2 toppings is 14 so 14x4=56, and 36+56=92.

Answer Link

Otras preguntas

need help asap for exam prep​
11. Identify the figures of speech used in each sentence below. Write S for Simile, M for Metaphor, Hl for Hyperbole and P for Personification. Write your answe
hat is the value of x in the equation Negative 6 x = 5 x + 22? –22 –2 2 22
Change these sentence to the passive voice She eats the banana
Does among us cause psychopathic tendencies? I ask because I have three bodies in my basement.
could yall help me pls
find the area of the following rectangle​
Write the prime factorization of 42. Use exponents when appropriate and order the factors from least to greatest
Choose the correct pronoun to complete the sentence. We enjoy music more than ____. A. they B.them
What city can the kabba be found in? Pls help me!!!