akemble3584 akemble3584
  • 24-10-2018
  • Mathematics
contestada

Ribbon candy costs $2.50 per foot.How many feet ca you buy if you have $11.25

Respuesta :

gxwang2025 gxwang2025
  • 24-10-2018

Answer:

4.5 ft

Step-by-step explanation:

11.25/2.5=4.5 so you can buy 4.5 feet

hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

One angle of a triangle measures 16∘ more than the smallest, while a third angle is twice the smallest. Find the measure of each angle.
320 fluid ounces greater than 18 pt
The area of a playground is 12 square yards. The length of the playground is 3 times longer than its width. Find the length and width of the playground.
give the slope of the graph and the unit rate
What agriculture items were some Egyptian towns able to trade
please help me to finish my homework!^^
Choose the point on the terminal side of 135°. a. (-1, square root of three) b.(negative square root of three, 1) c.(-1, 1) d. (square root of three, -1)
Solve this problem. Jennifer Kent receives 24 paychecks each year. Each check is for $863.50 before deductions. What is Jennifer's monthly salary?
What are the important influences on the study of personality today? What were some of the most important early impacts and biases on personality study?
What is the value of x