makaylaspeaks8933 makaylaspeaks8933
  • 23-10-2018
  • Mathematics
contestada

Peter bought 8 lemons for 6 dollars what is the cost of one lemon

Respuesta :

angelyna27
angelyna27 angelyna27
  • 23-10-2018
6 divided by 8 = 0.75
0.75+ 0.75+ 0.75+ 0.75+ 0.75+ 0.75+ 0.75+ 0.75= 6

So $0.75 is the amount per lemon
Answer Link
djoyner9 djoyner9
  • 26-01-2020

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Draw three examples of rectangles that have the same perimeter, but different areas. Note which of the areas is greatest and which is the least.
I need help with my math homework
Potential energy is stored energy. True False
In the 1850s, tubman had a home in st. catharines, a town in canada near buffalo, new york. why did she lead escaped slaves there?
2,23,27,29,30,32,32,34,35,96 select the two outliers
In a paragraph of five to seven complete sentences explain what types of sources are the most reliable and why it is important to gather information from reliab
how might rapids, waterfalls, and marshes affect the way people can use the region's rivers
la historia de daniel que cosas hizo daniel para defender su fe ?? ayudenme pliss
This is the process of intentionally interfering with the breeding process to encourage certain traits over others.
say psychology, you think “the study of…” a) Mental Processes and behavior b) Cultures and Social Change c) Antibodies and immunities d) Humanism, Beha