wolfiemath
wolfiemath wolfiemath
  • 23-10-2018
  • Mathematics
contestada

4 cookies is 12$. At this rate, how many is 5 cookies?


(Ratios) (Someone explain please?)

Respuesta :

theylovejazzey
theylovejazzey theylovejazzey
  • 23-10-2018
5 cookies is $15... First you have to find the unit rate by dividing 12 and 4 to get $3 per cookies, than you have to add $3 to $12 to get the price of 5 cookies.
Answer Link

Otras preguntas

What is the adjective in the sentence "The red truck was parked behind the garage"?      A. behindB. truckC. parkedD. red
you arrive at an intersection with traffic lights that are not working because of a power outage. what do you do
in the above passage which of the following is another meaning for the word knocking
Qu est ce qu un conte implicitr
Trade occurs, generally speaking, because it is a _______ sum game. a. positive c. negative b. zero d. neutral
Why do mammals drink milk?
At the tips of shoots and roots can be found what type of tissue? a. ground b. vascular c. dermal d. meristematic
3. How did the views of Native Americans and Europeans differ in terms of property ownership?
University libraries are _______ to the public. A. closed B. open C. inaccessible D. hostile
A word that expresses actions, events or states of being is commonly referred to as a. a. Noun c. Verb b. Pronoun d. Adverb A word element that is attached