ambi121488 ambi121488
  • 23-10-2018
  • Mathematics
contestada

describe a real life multiplication situation for which an estimate makes sense. explain why it makes sense.

Respuesta :

theh619 theh619
  • 23-10-2018
I want to buy 7 apples and they cost $0.30 a piece how much do I have to spend on apples this makes sense because the person in the problem is not purchasing a large quantity and is not unusual product for people to buy
Answer Link

Otras preguntas

How do you solve x-8= -(12/x)
factor the polynomial 64x^3-125
find the simplest form of each of the factions 3/12 8/10 and 3/8
how to write a sentence for 48 divided by 9 equals 5 remainder of 3
rob who has all 13 girls' phone numbers that are in his homeroom, has 3 more than half the number of girls' phone numbers that jay has
The federal bureaucracy is part of which branch of the government?executive branchlegislative branchjudicial branchthe bureaucracy is not part of any branch, bu
What is the force exerted by a solid surface that opposes gravity?
The sum of a number and its square is 72. Find the number.
Pens cost 95 cent each or 9.95 dollars for a dozens. what is the least possible cost in a dollars of 40 pens
What does the term adaptation mean? How does adaptation explain the patterns of distribution of plant and animals species in the world?