dixon6625 dixon6625
  • 22-10-2018
  • Mathematics
contestada

If blueberries cost $4.00 per pound, how many pounds of blueberries can you buy for $13.00

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 22-10-2018

Divide the total amount by the amount per pound to find the number of pounds:

$13.00 / $4.00 per pound = 3.25 pounds

Answer Link
mierewhite mierewhite
  • 25-05-2021

Answer:

3.25 IB

Step-by-step explanation:

the price is $13.00 if we divide that by 4 per IB you would get 3.25 IB

Answer Link

Otras preguntas

You deposit $6,700 in a money-market account that pays an annual interest rate of 3.3%. The interest is compounded quarterly. How much money will you have after
10 lines on Good manners for class 1 student
How are boundaries between river systems and natural vegetation regions different?
What were the causes of the cold war?
Rewrite the following sentences to correct the dangling phrase? please I need help!!!!!!1) Sitting at the kitchen table,dinner was served. 2) Creating a load no
When organisms must compete for resources, they will usually have a ____________ distribution. a. uniform b. random c. clumped d. competitive
Multiplying a number by 2 and then adding 5 gives the same number as subtracting a number from 23. What is the number?
When organisms must compete for resources, they will usually have a ____________ distribution. a. uniform b. random c. clumped d. competitive
why did colonists become increasingly unhappy with the british goverment?
What were the causes of the cold war?