gabriellabadon2
gabriellabadon2 gabriellabadon2
  • 21-10-2018
  • Mathematics
contestada

If nuts coat $9.20 per pound how much would 2 1/4 pounds cost

Respuesta :

homebeebti homebeebti
  • 21-10-2018

9.20 divides by 4 is 2.3 per quarter pound


There are 9 quarters in 2 1/4


So 9 times 2.3 is 20.7

Answer Link
katherinrose3
katherinrose3 katherinrose3
  • 21-10-2018
Twenty dollars and seventy cents
Answer Link

Otras preguntas

The perimeter of a triangle is given by the formula P = a + b + c. Solved for b, this formula becomes b = A) P + a + c B) P - a - c C) P + a - c D) P - a
Which two countries contain over one-third of all people on the planet? France and Albania China and India United States and Canada New York and Hong Kong
MATHS - 10 POINTS HCF/LCM thankyou!! A car’s service book states that the air filter must be replaced every 10,000 miles and the diesel fuel filter every 24,000
what weather variable is a direct result of the force of gravity on earth's atmosphere?
How do you factor the quadratic 42x^2 - 35x +7
When comparing credit terms, it is important to consider ____. a. annual percentage rate of interest b. finance charges as a dollar amount c. monthly payments d
What helped slaves escape from the South? a) The President helped slaves escape the South. b) Slaveholders helped their own slaves escape the South. c)The Under
Which of the following documents provided a foundation for the Constitution? Mayflower Compact Bill of Rights Preamble Articles of Confederation
what weather variable is a direct result of the force of gravity on earth's atmosphere?
Find the slope and y-intercept of each line: y=3x+7