gabriellabadon2
gabriellabadon2 gabriellabadon2
  • 21-10-2018
  • Mathematics
contestada

If Apple's cost $3.50 per pound how much would 1 1/2 pounds cost

Respuesta :

jade13cox
jade13cox jade13cox
  • 21-10-2018

5.25

3.50 for one pound and half of that is 1.75. so 3.50 + 1.75=5.25

Answer Link

Otras preguntas

Study the editorial cartoon Participation in Youth Sports Down by Dan Landgren Jr. (picture) What evidence supports the cartoonist’s perspective about declining
Who is credited with being the first major astronomer to formulate the heliocentric model.
If YOU ARE READING THIS PLEASE HELP ASAP !!!!
Text type and characteristics Please help me
what are repeating decimals
The area of the regular hexagon is 169.74 ft2. A regular hexagon has an apothem with length 7 feet and an area of 169.74 feet squared. What is the perimeter, ro
Solve for s. 55 = 11s
I need both 17 and 18 please
1/4 + 1/3=
If the operations management department at Quality University wants to construct a p-chart for determining whether the four faculty teaching the basic P/OM cour