rattysirp1dk2u rattysirp1dk2u
  • 25-09-2018
  • Mathematics
contestada

kelsey can buy 2 pounds of apples or $7. Write an equation to represent the cost, c, for a pounds of apples

Respuesta :

butterlord203
butterlord203 butterlord203
  • 25-09-2018

7(price) / 2(amount)=3.5 (price per pound)


Answer Link
XxUnknownMilkyxX
XxUnknownMilkyxX XxUnknownMilkyxX
  • 06-01-2022

Answer:

7(price) / 2(amount)=3.5 (price per pound)

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which is a run-on sentence? a. Keys are made for each lock, yet many keys look the same. b. Apples are generally red, but there are some golden varieties. c.
Mark the statement that is TRUE. The fascist government encourages freedom of thought and expression. Fascists usually gain power after a country's economic col
(2 to the power of 5) multiplied by (x to the power of three) divided by (2 to the power of four) multiplied by (x to the power of 2)
How do you write 0.214 in words?
One half minus seven eighths
The Jews experienced discriminating views, acts, and policies at the hands of the ______ and Christians. Hindus Buddhists Hebrews Muslims
In a democratic government each individual's opinion is of equal importance. a. True b. False
Which of the following is a metamorphic rock formed from shale? a. limestone b. gneiss c. slate d. sandstone
Andrew has six fewer coins than Casey. Bob has two more than twice as many coins as Andrew. Altogether, they have 504 coins. How many coins does Bob have?
Match the letters to the numbers for 30 points! 1.Ca 2.H2O 3. nuclear decay