itujggkmjf2864 itujggkmjf2864
  • 25-09-2018
  • Mathematics
contestada

Yoshi bought a pound of confetti for $12 dollars. What is the price, in dollars, per ounce of confetti?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 25-09-2018

1 pound = 16 ounces.

Divide total price by number of ounces:

$12 / 16 ounces = $0.75 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

are the whites' three wishes granted? do they get what they really want? explain
For the sequence 9,6,3,0 find the common difference or ratio, the explict formula, recursive formula
graph the equation y – 2 = 2/3(x – 6)
If you roll a number cube 60 times and use the result to calculate the experimental probability of rolling a 1, the experimental probability of rolling a 1 will
Which of the following statements BEST explains a turning point in the war, according to “Road to Valley Forge?” When morale was at its lowest, American troops
what is the fractional notation for 10 1/6?
Which president oversaw the Spanish-American War? A. Grover Cleveland B. Ulysses S. Grant C. William McKinley D. Benjamin Harrison
Round 8.54 to the nearest tenth
How to round 3,068 to the nearest thousand
Simplify (3 - √7)(5 + √7)