Yazminwilliams9324 Yazminwilliams9324
  • 24-09-2018
  • Mathematics
contestada

Mrs.Jacob offers a sale price for $3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 24-09-2018

Find unit cost buy dividing price by number of muffins:

3.50 / 4 = 0.875 for 1 muffin.


Multiply price for one muffin by 12 ( 12 in a dozen).

0.875 x 12 = $10.50 for a dozen.

Answer Link

Otras preguntas

In an experiment the group that is the standard against which results are compared
how is a play script different from narrative writing
I need help with #15
How old is molly if she was 52 years old when she was fourteen years ago?
Which technique are you most likely to use to reduce tension when communicating difficult information?
A method of encryption that requires the same secret key to encipher and decipher the message is known as ____ encryption.
What conductor on the Underground Railroad was known as the black Moses?
Anybody know? Also, what pattern?
me and my friend are confused lol..
What is the first region of the world where there was evidence of permanent agricultural villages