oaguilera2oo5
oaguilera2oo5 oaguilera2oo5
  • 21-09-2018
  • Mathematics
contestada

Ishi bought a canvas and 8 tubes of paint for $24.95. If the canvas costs $24.95. If th canvas costs 6.95, how much did each tube of paint cost?

Respuesta :

PreNursingStudent87
PreNursingStudent87 PreNursingStudent87
  • 21-09-2018
If the canvas is 6.95, then subtract ... 24.95-6.95=18. They bought 8 paint tubes so divide 18 by 8. The answer is .. $2.25.
Answer Link

Otras preguntas

The light from a lamp casts a shadow of a man standing 10 feet away from the lamppost. The shadow is 7 feet long. The angle of elevation fro shadow to the lamp
Can you help me? My answer was C but I am not sure
Which of these angles form a linear pair?
Reheat hot-held food within two hours to at least 165 degrees F for _____.
A rectangular prism has a length of 16 feet, a height of 15 feet, and a width of 8 feet. What is its volume, in cubic feet?
Betsy Ross sewed the first American flag.
Which assignment is most likely to require a works cited page? a business letter seeking employment opportunities a demonstration speech about how to bait a hoo
Which pair of angles are vertical angles?
What is 3x + 2y + 5 - 3
PLEASE HELP ASAP!!!! (Picture included)