birb4869 birb4869
  • 25-08-2018
  • Mathematics
contestada

If 8 apples cost $5.84, what will be the cost of 18 apples (assuming an equal rate)? use a proportion to solve this problem and round your answer to the nearest penny.

Respuesta :

mkryukova19 mkryukova19
  • 25-08-2018

8 apples ------- $ 5.84

18 apples ------- x


x= (18*5.54)/8 = 12.47

Answer is $ 12.47.

Answer Link

Otras preguntas

what is the purpose of hydrologic cycle
In what way did the burning of Washington D.C. benefit the Americans?
At a bargain store, Tanya bought 3 items that each cost the same amount. Tony bought 4 items that each cost the same amount, but each was $2.25 less than the i
what is 54/125 as a decimal
the sender’s address on the envelope is called the __________ address.
What could result from regular participation in sports and exercise
write 10 sentences about school rules using must and musn't.
How did the geography of China affect the development of early civilization there
What is the MAIN energy molecule in the body? GLU, VAL, ATP, or RNA?
the length of the grassy park where the ant lives is 1 kilometer how much longer than the ant is the park?