saimashahzad123
saimashahzad123 saimashahzad123
  • 26-07-2018
  • Mathematics
contestada

Arturo buys x containers of ice cream shown to take to his friend's party. How much money did Arturo spend if he bought 4 containers of ice cream and a cake that costs $6?

Respuesta :

DjPeaceQueen
DjPeaceQueen DjPeaceQueen
  • 26-07-2018

4x+6 because the ice cream cost is not defined and the cake costs $6.

Answer Link

Otras preguntas

How did african americans respond to white business owners who wouldn't serve them during segregation?
At a room temperature a mixture of sand and water can be separated by
I don’t know how to solve ??
The acceleration produced by a net force on a body is inversely proportional to the mass of the body. true or false
Explain why there is a limited number of organisms in a food chain
What is algebra? Why does algebra used for?
Which of the following is an example of an unalienable right as the term is used in the Declaration of Independence A. Refusing to pay unjust taxes B. Breaking
Advocates of limiting the powers of the national government justify their position by pointing to the ________ of the u.s. constitution.
What fraction of 2 pounds is 50 pence
What is the general shape of the epithelial cells that are nearest the lumen in an empty urinary bladder?