gamesvex5 gamesvex5
  • 25-07-2018
  • Mathematics
contestada

The cost for 50 pounds of pet food is $117.50. What is the cost for on pound of food?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 25-07-2018

The cost per pound is

... $117.50/(50 pounds) = $2.35/pound

The average cost for a pound of pet food is $2.35.

_____

If the food only comes in 50 lb bags, your cost for one pound of it will be $117.50.

Answer Link
1234alex101
1234alex101 1234alex101
  • 16-12-2020

Answer:

$2.35 per pound of food

Step-by-step explanation:

You just divide the price ($117.50) by the amount of pounds (50)

117.50 ÷ 50 = 2.35

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Simple machines make work easier by increasing what?
What is -3/4 + 2 3/4 3 1/2 3 3/4 2 1/2 2
QUESTION 5 What is a mixture? O Contains one kind of particle and they DO NOT keep thier own identity and properties. O Contains one kind of particle. O Contain
Boris buys candy that costs $7 per pound. He will spend at least $63 on candy. What are the possible numbers of pounds he will buy?
The photograph shows one way individuals work together in groups. What kind of work is shown in the photograph?
What is -2 2/3 • -4 3/7
My landlord keeps adding to my stress. I have keeps raising rent, and expects me to help maintain the apartment. What is a third reason?
How much does geography shape people's lives? plz answer asap!!
It is a good rule to wear a bold pattern with a different strong pattern. A. True B. False
.......................................... hi pls help thanks