koolprmom koolprmom
  • 25-07-2018
  • Mathematics
contestada

hank bought 2.4 lbs of apples each pound cost 1.95 how much did he spend on apples

Respuesta :

SmartMalachi
SmartMalachi SmartMalachi
  • 25-07-2018

He spent $2.34 since 2 lbs of apples costs 3.9 ( 1.95 * 2), then you add 3.9 to .78 (0.4 * 1.95) then you add it, and get 2.34.

Answer Link

Otras preguntas

How many passwords can be formed using six numbers if the first and last number cannot be zero?
Identify the key features of laptop and tablet Next, discuss three important characteristics of each that might influence your decision
Which graph is correct?
Find the 6th term in the expansion of (x + 2)9.
What changes took place in the amount of personal liberty women had between WWI & WWII?
Gold trade and kingdoms played an important role in the birth of the slave trade in Africa. While slavery was common in Africa, it became a lucrative commercia
Which of the following is the equation of the line passing through the points (1, 1) and (-3,5)? (A) y=x (B) y= -x (C) y= -1x – 2 (D) y= -1x + 2 Which of the fo
what is the usual composition of acid etch?
A sample of potassium phosphate octahydrate (K3PO4•8H2O) is heated until 7.93 grams of water are released. How many grams did the original hydrate weigh?
Hi! I was wondering if you can go to college even if you want to become a surgeon. Also, if you know any apprenticeship programs for a surgeon. Thank you! :)