myaprice10 myaprice10
  • 25-05-2018
  • Mathematics
contestada

A monthly magazine charges $17.40 for a one-year subscription (12 issues). The same magazine sells on the newsstand for $2.00 a copy. How much do you save on each issue by buying a subscription?

Respuesta :

kalens7643 kalens7643
  • 25-05-2018
You save $6.60 by buying the subscription. Divided by 12 is $0.55
Answer Link

Otras preguntas

30% of what number is 27?
to make 2 batches of nut bars,jayda needs to use 4 eggs.how many eggs are used in each batch of nut bars
!!!HELP!!! PLEASE SHOW WORK SO I CAN UNDERSTAND! A ball shaped like a sphere has a radius of approximately 2 1/8 inches. Which of the following is the best esti
convert 35/9 to a mixed number
another word used to describe market economies is
what kind of government did Thomas Jefferson want
2x^2+12=2x^6+20 im having hard troubles with this problem
assume you're using a three button mouse. to access shortcut menus, you would
What figurative language is used in "Today we woke up to a revolution of snow" or is their none?
What is the square root of 36x to the fourth power?