PINK4123
PINK4123 PINK4123
  • 25-02-2016
  • Mathematics
contestada

A 5-ounce can of tuna cost $0.90. A 12-ounce can of tuna coats $2.40. Which is the better buy?

Respuesta :

Jennihasit Jennihasit
  • 25-02-2016
The second one is a better buy because you are paying two cents for each ounce in the first one youre paying 18 cents for each one
Answer Link

Otras preguntas

Read the passage. when we went on the field trip, i sat beside my friend julie. erin and stephanie sat in front of us. matt and luis sat behind us. which organi
how did the Vietcong wear down U.S troops?
the oblique rectangular prism has a length of 6 cm, a width of 8cm, and a height of 7cm. what is the area of the base and volume of the prism?
Which of the following represents the sum of the series? 6 + 8 + 10 + 12 + 14 + 16 + 18 + 20 + 22 + 24 + 26
At age 2, jamison had hardly said any words, had never really made eye contact with his parents, and was intensely preoccupied with the buttons and zippers on h
What happened along the United States-Canadian border during the Embargo Act of 1807?
Which is the best example of marriage and family life gone wrong? A) Parents reviewing their child's homework B) a parent slapping a child C) parents financiall
the diagonal of a square is 15 inches. find the area of the square
The function ​f(x)​ is the total amount spent at a store, when purchasing x items that are $5 each and the items are not taxable. What is the practical domain f
GETS BRAINLIEST AND 11 POINTS! The following table shows the data collected from a random sample of 100 middle school students on the number of hours they play