davidhamendip8s3g6 davidhamendip8s3g6
  • 22-05-2018
  • Mathematics
contestada

if a unit price label has a unit price of 15.5 cents per ounce how much is the total price for 24 ounce package?

Respuesta :

ggkp316
ggkp316 ggkp316
  • 22-05-2018
Multiply cents by ounces
15.5 cents * 24 ounces= 372 cents

Change to dollars. Divide by 100 cents in a dollar
372 cents ÷ 100 cents in a dollar= $3.72

The total price is $3.72
Answer Link

Otras preguntas

Brett has 2/3 of a pound of almonds to divide equally among 4 bags. Find the amount of almonds that will be in each bag. Explain how to write an expression and
What are the dimensions of the rectangle shown below? Remember to use the axes on the coordinate grid to help you. A coordinate grid is shown with scale from n
Explain the difference between the prosecutor in a criminal case and the prosecutor in a civil case. (Site 1)
factoring trinomials for 7 and 30
You need to decide whether to fight a small fire using a portable fire extinguisher. Which situation indicates a small fire for which it may be appropriate to u
what is a Barr body?
What is the solution to this inequality? x - 6 < -4
A ball is thrown with a horizontal velocity of 10 m/s. What is the balls maximum height it is in the air?
These statements describe lists in presentation programs: A. Bullets can be turned off and on. B. Bullets cannot be turned off. C. Bullet styles, colors, and si
Solve: y÷8+19=30Please Show Your Work