PaytonSpaeth2941 PaytonSpaeth2941
  • 21-05-2018
  • Mathematics
contestada

Sloane brought 20 erasers and pens in total. Each pen costs $2 while each eraser costs $0.40. If he spent $32.50 in all, how many erasers did he buy?

Respuesta :

wolf1728
wolf1728 wolf1728
  • 21-05-2018
A) P + E = 20B) 2*P + .40*E = 32.50Multiplying A) by -2A) -2P -2E = -40 then we add equation BB) 2*P + .40*E = 32.50-1.6E = -7.50The answer does not equal an integer.  Is the problem typed correctly?


Answer Link

Otras preguntas

Select the statement where the value of the unknown number is 5.5. A number divided by 2 is 5.5. 2 divided by a number is 2.75. A number divided by 2 is 2.75. A
solve for 7 hundreds x 10 in unit form and standard form
the patriots beat the giants in a football game. the sum of their scores was 44. the diffrence of thier score was 20 how many points did the patriots score i
round 33 and 89 to estimate their sum
What Is 14 Divided By 72 ?
What is the answer to 15 (6-g)
Word form for 626.014
What is the greatest whole number that rounds to the number 277,300?
What is the expression x2-4 for a=b=3x=5 and y=4
Faites des phrases comme dans l'exemple: Exemple : J'ai un chat: voilà mon chat. Tu as des disques: Elle a un frère: J'a