iqbalkamal iqbalkamal
  • 24-02-2016
  • Mathematics
contestada

7 pounds of grapes cost 10.43.how much does 3 pound cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-02-2016
So what you would do is divide $10.43 by 7 and multiply that answer by 3.

$10.43 divide 7 = $1.49 and then $1.49 x 3 = $4.47. Therefore the answer would be $4.47.
Hope that helps!
Answer Link

Otras preguntas

terry weighs 40kg janice weighs 2 3/4 lg less than terry. what is their combined weight?
V= 70(1.25)^t, where V is in dollars and t is the number of years since 1975. Find the rate, in dollars per year, at which the price is increasing.
5 1/4 divided by 1/3 =
Which of these was part of the Compromise of 1850? A.New Mexico and Utah became slave states. B.Slavery was made illegal in Washington, D.C. C.California was ad
In feudal japan, a warrior was called
Which organism obtains its energy from dead or decaying matter? A.groundhog B.bacteria C.daisy D.human
You've been chosen to present a speech at the upcoming school assembly. You're very nervous as this is your first time alone on stage. Which is the best strateg
if Antonio types 225 words in 5 minutes .what is his unit rate? at that speed how many words could he type in 15 minutes?
Owen Mixes purple paint. He uses 3 pints of blue paint for every 5 pints of red paint. He has 17 1/2 pints of red paint. How much blue paint does he need? (prop
what 2 partial products would you add to find 513 tumes 46