cjordan1
cjordan1 cjordan1
  • 24-05-2024
  • Mathematics
contestada

) Suppose that Gabe is selling lemonade at a lemonade stand. It costs Gabe 20 cents to make each cup of lemonade. If Gabe charges 60 cents per cup, then 70 people will buy the lemonade. If Gabe instead charges 2 dollars per cup, then only 35 people will buy a cup of lemonade.

Respuesta :

Otras preguntas

Help I don’t get it
Someone help me pls idrk this one i suck at square pyramids
How is the ballad meter structured?
Can you please help me
what is significance?​
Read the text and the sentence, and then choose the correct option to complete the sentence. ¡Hola, amigos! Mi nombre es Esteban y yo vivo en Nicaragua. Tengo t
deandreh can work three math problems in five minutes . How long will it take him to work fifteen problem ? Plz show ur working out and thank u so much ​
In two to four sentences, explain how you ranked the plants from most desirable to least desirable. Be sure to cite evidence from the data to support your ranki
How does the reformation represent a change in the role of the church? How could rulers use this as advantage?(role of the church not Christianity)
What is the solution to the inequality -8x + 4 < -4?