juneholt557 juneholt557
  • 24-01-2024
  • Mathematics
contestada

Vince runs a snack bar at the local park. He sells hot items, cold items, drinks, candy, and much more. Vince has a pizza warmer in his snack shack that cost him $125. He sells two types of pizza. He sells cheese pizza for $11.50 and pepperoni for $13. One day he sold 20 pizzas and made $242. How many cheese pizzas did he sell?

Respuesta :

Otras preguntas

Which sentence from paragraph 4 makes an explicit statement without offering any implicit suggestions? With renewed hope that there was some truth to the lege
Find the perimeter of a triangle with sides of length 1.1, 3.5, and 2.6.
What is the difference between modesty and shame?
The cube root of a number is between 7 and 8. Which of the following could be the value of that number? 344, 320, 550, or 600?
A long distance runner starts at the beginning of a trail and runs at a rate of 5 miles per hour. One hour later, a cyclist starts at the beginning of the tr
Did lenin support inequality?
What is the missing statement on the proof?
What does the term “de-Stalinization” mean?
What are the two major types of cellular waste?
If all of the ice now stored in antarctica's glaciers melted, what would happen?