aparri1459 aparri1459
  • 25-05-2023
  • Physics
contestada

An object of mass 1 kg has a velocity of (î-3 + j4 ) m/s. What is its kinetic energy?

Respuesta :

Otras preguntas

oranges cost $1.32 a dozen. What is the cost of one orange ?
Which of the following payment types require you to pay upfront
Perry Deposited 8,250 into a savings account 13 years ago. The account has an interest rate of 4.7% and then balance is currently 14,988.59. how often does the
who came first the youngest,loudest,closer to parent, most beautiful
Find last​ year's salary​ if, after a 5 % pay​ raise, this​ year's salary is $34,125.
Why is the law of gravity an example of a universal law? a Gravity is the attraction of any mass to any other mass. b Gravity is a force that affects
draw a diagram to show $342 in $100 bills, $10 bills, and $1 bills
The angle of depression from the top of a flag pole to a point on the ground is 30°. If the point on the ground is 75 feet from the base of the flag pole, how t
¿ te gustan los días festivos¿ No, no te gusta Sí, le gustan No,no nos gustan Si,me gustan muchísimo
1.(5y+4)^2 2.(5y+4)^3 3.a=5yb=4 Help!