emz1790 emz1790
  • 22-05-2023
  • Mathematics
contestada

The cost of packing a box of chocolates is given by 1/4 x^2, where x is the number of chocolates (a box can never have fewer than 3 chocolates). If the weight of a box of
chocolates is given by x + 2, what is the cost of packaging per weight unit

Respuesta :

Otras preguntas

Solve for V . -2(v+1)=3v-17 Simplify your answer as much as possible.
Faith rode on a train for 757.75 miles between 9:15 AM and 7:15 PM to visit a friend in San Fran. What equation can Faith use to find the average speed of the t
state. any four occupationI related to public sector​
Solve for x in the triangle. Round your answer to the nearest tenth. 240 10
Why is ammonia (NH₃) classified as a polar molecule? (4 Points) Ammonia molecules dissolve in mineral oil. N-H bonds are non-polar. Nitrogen and hydrogen are bo
- Find the perimeter and area of the rectangle shown. 3 m 12 m
Why is Martin Luther King's day is in Jan, 3rd Monday?
real wealth is measured in money or possessions?​
a mango fruit drop down from top of its tree which is 5m high. How long does it take to reach the ground​
0.16x^2-49, factor using special products