ThatBuk3091 ThatBuk3091
  • 25-11-2022
  • Mathematics
contestada

Cooper and his children went into a grocery store and he bought $6 worth of apples and bananas. Each apple costs $1 and each banana costs $0.50. He bought a total of 10 apples and bananas altogether. Determine the number of apples, x, and the number of bananas, y, that Cooper bought.

Respuesta :

Otras preguntas

White phosphorus, P4, is prepared by fusing calcium phosphate, Ca3(PO4)2, with carbon, C, and sand, SiO2, in an electric furnace.2Ca3(PO4)2(s) + 6SiO2(s) + 10C(
White phosphorus, P4, is prepared by fusing calcium phosphate, Ca3(PO4)2, with carbon, C, and sand, SiO2, in an electric furnace.2Ca3(PO4)2(s) + 6SiO2(s) + 10C(
Write y=2x^2+8x+5 in vertex form. Please
What role do media, such as virtual worlds, play in shaping gender stereotypes?
how will you discribe the sequence of oxygen ,carbon dioxide, and blood flow in your own words
Please solve equations by completing square
solve for r F= k (m1m2/r^2)
find the common ratio of r 6,24,96,384
What are the advantages and disadvantages of DNA foresics/analysis?
how will you discribe the sequence of oxygen ,carbon dioxide, and blood flow in your own words