misokitty64 misokitty64
  • 23-11-2022
  • Mathematics
contestada

Nick paid $2.75 for a gallon of milk. Find the cost per quart of milk at this rate.

a. $0.55
b. $0.70
c. $0.93
d. $1.40

Respuesta :

Otras preguntas

how to factor x^4+x^2-20
Keys to preventing a fall from a ladder include choosing the right ladder for the job and tying the top and bottom of the ladder to fixed points. What else can
What would happen if you took an antacid prior to eating a hamburger?
Is a group of species that includes an ancestral species and all of its descendants?
There are 5 times as many yellow labs as terriers in the dog park. if there are a total of 18 dogs, how many dogs are terriers?
Karl is decorating the outside edge of a square bulletin board.he needs to know the side length of the bulletin board.the area of the bulletin board is in squar
what is the product of −2 1/4 and −4 1/2 ?
How would you break the carbohydrate protein and lipid molecules apart?
Traveling at 65 miles/hour, how many minutes will it take to drive 125 miles to San Diego? Please break this down into parts so i can easily understand this. I
What is Total Daily Energy OutPut? A) a combination of calories from RMR, TEF, and Activity Level B) an accumulation of unexpected calories C) activities that y