jay122010 jay122010
  • 21-10-2022
  • Mathematics
contestada

Jacob is making his mother a special dinner. He went to the store and bought a dozen roses. They cost $1.50 each. He bought 2.5 pounds of steak that cost $4.50 per pound. He also bought a cake at the bakery for $9.95. How much money did Jacob spend?

Respuesta :

Otras preguntas

Would there be a problem or a major event in a horror story?
Which is the most appropriate unit of measurements to use to measure the thickness of a quarter? Elaborate. A.) meters B.) Kilometers C.) Centimeters D.) Millim
Find the total price including 7percent tax on a $9.79 purchase
What are the advantages and disadvantages of DNA foresics/analysis?
what is 12.2billion divided by 3.8%
How can I work out 30% of (blank) is 60?
why might someone want to flee to afghanistan to seek a home in a new country
how could a person  in the provinces be granted roman citizenship
Can someone please answer this
True or false the origin would be included in the solution set for the following inequality: y>3x-9