27dseyben 27dseyben
  • 25-09-2022
  • Mathematics
contestada

Need Help


Apples cost $2/lb but 15 apples cost $4. How many pounds does an apple weigh?
A 2/15
B 15/2
C 1/15
D 1/30
E 15

Respuesta :

Otras preguntas

What does eumaeus believe happened to odysseus?
In June of 1971, which event increased the credibility gap and antiwar protests?
why would people have wanted to invest in the virginia company?A) they were forced to.B) to please the king.C) to gain passage to America.D) to share in any fut
CALCULATING PERCENTAGES QUESTION. Please help me solve this question.
Variable a is 4 more than variable b. Variable a is also 1 less than b. Which of the following pairs of equations best models the relationship between a and b?
Which word best completes the following sentence?¿_______ Alejandra venir mañana? Podrá Pondrá Poder Poniendo
a basketball hoop has a circumference of 56.5 cm.what is its diameter
A biological process by which sugars are converted into energy and lactate
An inground swimming pool contains units of water. Which unit of measure was used? teaspoons cubic centimeters fluid ounces gallons
Which of the following bond types is normally the weakest? A. Covalent B. Ionic C. Metallic D. They are all equally strong or weak